Napfényre hangolva

Kis méretű, ámde sok ablakkal rendelkező otthon belsőépítészeti tervezése
Tervezőként ritkán találkozom olyan feladattal, mint amilyen ez volt. Ebben a projektben ügyfeleim lakását 3 oldalról tetőterasz vette körbe, melyekre alacsony parapetes ablakok és ajtók nyíltak, valamint az ablakok közepén 1-1 kijárat is vezetett a teraszra. Így alig maradt bútorozható falfelület. Az alaprajz szabdalt volt, méretű szobákkal és íves falfelületekkel. A konyha eredeti mérete a minimálisnál is minimálisabb volt, a fürdőszoba és a hálószobák mérete is kicsi volt, tárolóhely kialakítására pedig egyetlen 2,0m-es falfelület volt alkalmas eredetileg.
Mégis hogyan lehet egy ilyen teret bebútorozni?
Az alaprajzi elemzés alkalmával a lehetséges 3 variációt vázoltam ügyfeleimnek, melyek közül a legnagyobb kanapéval és tv-vel, és a legnagyobb étkezővel rendelkező változatot választották.

Ebben a változatban a nappali egyik teraszra vezető ajtóját megszüntetve, az így kialakult sarokra terveztem a 3,0/3,0m sarokkanapét. A konyhát megnövelendő a nappaliba „toltam át” a hűtő/fagyasztót, valamint az előszobai kabáttároló szekrényt. Ezen elemek a nappali felé bútorként jelennek meg, a robosztusságukat rejtett világítással és a design rátétekkel tettem könnyedebbé. A két szekrény közé terveztem a TV falat hangelnyelő textil hátfallal. Az étkezőnél a falra tolt tárolós pad és az egyedi hátfallal az a trükk, amivel ki tudtam alakítani az akár 8 fő leültetésére is alkalmas étkezőt. Az étkező mindkét oldalán szimmetrikus elrendezéssel tárolók kaptak helyet. A hálóban a lehető legnagyobb méretű szekrény mellé az ablakos résznél tükrös sminkasztal került. Az előszobában nagyméretű tükör és fa hatású falburkolat tágítja a teret. A fürdőszobában az eredeti plusz wc helyére került a mosógép/szárítógép egy tükör frontú szekrénybe rejtve.
Hogy mi volt a trükk?
A térbe állított szimmetrikus bútorkialakítások és a jól elhelyezett tükrök/fényes felületek optikailag növelik a teret és egyben nagyobb bútorozható felületet jelentenek. A lakáson végigvonuló azonos színvilág és stílus pedig átvezeti szemünket egyik helyiségről a másikra, így tovább növelve a térérzetünket.